Chelsea Flower Show

Zwycięski ogród z RHS Chelsea Flower Show 2021 | The Yeo Valley Organic Garden

Nagroda: Gold Medal (Złoty medal), People’s Choice – Best Show Garden
Kategoria: Show Gardens
Sponsor: Yeo Valley Organic
Projekt: Tom Massey przy wsparciu Sarah Mead, dyrektor kreatywnej w Yeo Valley Organic
Wykonawca: Landscape Associates

Na przodzie ogrodu rośnie luźna, wieloletnia łąka pełna barwnych i pachnących kwiatów. Łąkę dzielą ściany utworzone z wypalonych do czarnego węgla bali i ubitej ziemi – wizualnie odzwierciedlają zdrową glebę i przypominają, jak ważne jest zatrzymanie w niej węgla.

Nad rwącym strumieniem, który przepływa przez cały ogród, zawieszona jest jajowata struktura z giętego dębu, reprezentująca płodność gleby. To w niej można znaleźć miejsce relaksu, odpoczynku i możliwość obserwacji naturalnego środowiska z jego dziką naturą. Strumień łączy różne ogrodowe przestrzenie i wydaje uspokajający szum. Jego źródło znajduje się na szczycie łagodnego wzgórka i wypływa z prostego stalowego korytka.

Leśna część ogrodu jest wypełniona owocującymi i kwitnącymi drzewami takimi jak nieszpułki i pigwy, posadzonymi obok rodzimych gatunków, takich jak brzoza brodawkowata, leszczyna i głóg. Obszar ten reprezentuje grunty, które można wykorzystać do leśnego wypasu zwierząt.

Ogród został zaprojektowany w taki sposób, aby korzystnie wpływać na bioróżnorodność życia w glebie i pomagać owadom zapylającym. Projekt pokazuje, jak z korzyścią dla nas wszystkich możemy współpracować z naturą.

Zdjęcia i grafiki w galerii: RHS / Neil Hepworth oraz The Blue Diamond Group Team

Tekst: Łukasz Skop

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

Bony Upominkowe

Zastanawiasz się nad prezentem dla bliskiej osoby – krewnego lub przyjaciela, który jest miłośnikiem ogrodu. Jeśli tak, możemy Ci pomóc. Oferujemy bony podarunkowe w wybranej …

Chelsea Flower Show

Zwycięski ogród z RHS Chelsea Flower Show 2021 | The Yeo Valley Organic Garden Nagroda: Gold Medal (Złoty medal), People’s Choice – Best Show GardenKategoria: …