Betula utilis ‘Doorenbos’ Brzoza pożyteczna

http://sklep.szkolkabielawni.pl/produkty/rosliny/rosliny-lisciaste/drzewa-lisciaste/betula-brzozy,2,1542

Niewątpliwie jednym z drzew, które są w tym momencie najbardziej cenione i popularne wśród osób zakładających ogrody jest brzoza ‘Doorenbos’. Głównie ze względu na niezwykle dekoracyjną korę, która po kilku latach uprawy posiada śnieżnobiałą, podobną do kartki papieru barwę. Zaletą tej odmiany brzozy są też dość kompaktowe wymiary – dorosłe drzewo osiąga około 10 metrów wysokości i 5 metrów szerokości. Tworzy dość luźną koronę o zwartym, równym pokroju.

Ogromną atrakcyjność brzozy ‘Doorenbos’ powoduje też fakt, że jest niezwykle dekoracyjna o każdej porze roku. Począwszy od stanu bezlistnego, kiedy jej biała kora doskonale odznacza się na tle roślin zimozielonych, jak żywopłoty z żywotników, poprzez wiosnę i pełnię lata, zdobiąc się pięciocentymetrowymi, błyszczącymi liśćmi o sercowatym kształcie po jesień, kiedy przybiera żółto-pomarańczową barwę.

Doskonale nadaje się do sadzenia jako pojedyncza roślina – soliter, a także w grupach.

W naszej szkółce uprawiamy oprócz podstawowej, jednopiennej wersji także wariacje na jej temat.

Kliknij na zdjęcie, a przeniesie Cię do sklepu

W tak zwanym „Lasku” zawarliśmy trzy osobne egzemplarze, które razem tworzą piękną zwartą kompozycję, która w ostateczności utworzy mini lasek. Stworzenie czegoś takiego z trzech podrośniętych egzemplarzy byłoby bardzo trudne. Szczególnie polecamy to rozwiązanie do pojedynczego nasadzenia, na przykład na środku trawnika, gdzie śnieżnobiała kora będzie się przepięknie prezentować na tle soczystej zieleni. Po prawej stronie widzimy około 8 letni egzemplarz naszego „lasku”. W ofercie posiadamy także mniejsze i młodsze brzozy ‘Doorenbos’.

kliknij na zdjęcie , a przeniesie Cię do sklepu.

Drugą bardzo ciekawą wariacją na temat naszej brzozy jest wariant wielopienny. Oznacza to, że młode drzewko jest formowane i cięte tak, żeby z pojedynczego konaru wyrastało w dorosłym wieku kilka pni – ma to swoje zalety – jeden system korzeniowy, łatwiejszy do wykarmienia, bardzo duża powierzchnia białej kory i malowniczy wygląd, wręcz niebanalny, wyróżniający się na tle rosnących prosto w górę innych drzew. Tą odmianę także polecamy jako soliter lub jako kontrast dla zwartej grupy roślinnej.

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

Bony Upominkowe

Zastanawiasz się nad prezentem dla bliskiej osoby – krewnego lub przyjaciela, który jest miłośnikiem ogrodu. Jeśli tak, możemy Ci pomóc. Oferujemy bony podarunkowe w wybranej …

Chelsea Flower Show

Zwycięski ogród z RHS Chelsea Flower Show 2021 | The Yeo Valley Organic Garden Nagroda: Gold Medal (Złoty medal), People’s Choice – Best Show GardenKategoria: …