Kora sosnowa stała się materiałem cenionym i powszechnie stosowanym w ogrodnictwie. Główne zastosowanie znalazła w ściółkowaniu, które przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim ogranicza wyrastanie chwastów oraz zmniejsza odparowywanie wody z gleby. Warto zatem zastosować również w swoim ogrodzie, ponieważ dobrej jakości kora to sposób na zdrowie roślin i bardziej zadbany ogród.
Na rynku w sprzedaży można spotkać korę przekompostowaną i surową, bardziej popularną. Różnią się właściwościami:
- kora przekompostowana (poddawana kompostowaniu co najmniej rok) wzbogaca glebę w składniki odżywcze a także zakwasza glebę. Nie wyjaławia gleby ze związków azotowych, a nawet je dostarcza. Jest mniej dekoracyjna oraz wymaga częstszego uzupełniania, czy też wymiany, gdyż szybciej ulega rozkładowi. Ma kolor ciemnobrązowy, prawie czarny. Można stosować ją wyłącznie pod rośliny kwasolubne, czyli wszelkiego rodzaju iglaki, wrzosy, rododendrony, azalie i borówki.
- kora surowa jest bardziej ekonomiczna, gdyż pozostanie na miejscu przez kilka dobrych lat. Dodatkowym jej atutem jest dekoracyjność. W porównaniu do kory przekompostowanej, zawiera więcej polifenoli i garbników ograniczając rozwój chwastów jednocześnie źle wpływając na nasze rośliny. Należy zatem stosować ją ostrożnie. Warto przy ściółkowaniu korą sosnową zastosować nawozy zawierające azot. Kora ta posiada jasno-brązową lub brązową barwę.
Na rynku kora surowa dostępna jest o różnym stopniu zmielenia. Wymienić można trzy główne typy:
- drobna idealnie nadaje się do wzbogacania i zakwaszania podłoża. Posiada właściwości podobne do niektórych nawozów. Można ją wykorzystać na małe rabaty, gdzie posadzone są małe, drobne rośliny. Drobna frakcja zmielenia sprawia, że wydaje się delikatniejsza. Jednocześnie jest lekka co powoduje, że może być wywiewana przez wiatr, zatem nie może być stosowana na odsłoniętych miejscach.
- średnia najbardziej uniwersalna i najczęściej wybierana, ponieważ nadaje się do niemalże każdych nasadzeń, doskonale nadaje się do ściółkowania zapobiegając zachwaszczeniu oraz utracie wilgotności poprzez ograniczenie odparowywania wody.
- gruba dobrze wygląda przy dużych drzewach lub krzewach, wykorzystać ją można tam gdzie wieje silny wiatr, gdyż ze względu na swoją wielkość wiatr jej nie zwieje.
Nowością na rynku jest kora ozdobna występująca w różnych kolorach. Jest to kora surowa poddana barwieniu. Najczęściej występuje w kolorze niebieskim, czerwonym, zielonym, pomarańczowym i białym.
Najlepsza pora na ściółkowanie korą jest wczesna wiosna, jeszcze przed rozwojem chwastów. W pozostałych porach również jest to możliwe, jednak najpierw warto odchwaścić. Należy układać w odpowiednio grubej warstwie, najlepiej 5 – 10 cm. Im grubsza warstwa tym bardziej będzie spełniać swoje funkcje, jednak przy warstwie grubszej niż 15 cm rośliny mogą gnić. Warto zostawić nieco wolnej przestrzeni wokół rośliny nie pokrytej korą, gdyż ułatwi to rozrost rośliny. Rozłożyć ją można bezpośrednio na glebę bądź też na wyłożonym wcześniej materiale, np. agrowłókninie. Worek kory 80l wystarczy na pokrycie 1-1,5 m² powierzchni w zależności od frakcji.
Należy również zwrócić uwagę, że kora to naturalny i ekologiczny produkt. Nie jest sztucznie produkowana i nie zawiera żadnych dodatków chemicznych, dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska i bezpieczna dla roślin i zwierząt.
Podsumowując do najważniejszych zalet stosowania kory zalicza się:
- ochrona przed utratą wilgoci oraz zachwaszczeniem,
- zabezpieczenie systemu korzeniowego przed przemarznięciem zimą a latem przed przegrzaniem,
- duże walory estetyczne,
- ochrona przed niektórymi grzybami i szkodnikami, które przez warstwę kory nie przebiją się,
- przekompostowana zmniejsza zapotrzebowanie na nawozy, ponieważ wolno uwalnia związki mineralne oraz zakwasza glebę.