Quercus robur 'Fastigiata’

Jednym z najbardziej majestatycznych i najbardziej rozpoznawanych drzew jest dąb. Jego odmiana ‘Fastigiata’ robi naprawdę spore wrażenie. Jest wolno rosnący – jego przyrost roczny to około 20 cm. Dorosły osobnik osiąga około 15 metrów wysokości i 4 metry szerokości. Gałęzie pionowo wyprostowane, spiralnie pofalowane przylegają do pnia.

Niewątpliwie największą atrakcją tego drzewa jest jego kolumnowa budowa przypominająca filar. Wysokość dorosłego osobnika w stosunku do jego szerokości powoduje reprezentacyjny wygląd i doskonale wpasowuje się przed rezydencje, duże ogrody jako soliter a także jako drzewo szpalerowe do parków i alei. Liście ładne, błyszczące, zielone, o około 10 cm długości pojawiają się późną wiosną i pozostają na gałęziach aż do jesieni, a w starszych osobnikach zaschnięte mogą utrzymywać się przez całą zimę.

Dąb ‘Fastigiata’ rośnie najlepiej na glebach świeżych, żyznych, bardzo głęboko przepuszczalnych – jest wtedy w stanie wytworzyć palowy system korzeniowy niezbędny by dorosnąć do pełnych wymiarów. Poradzi sobie także na glebach ciężkich, gliniastych, ale jego wzrost będzie znacznie ograniczony. Dobrze znosi czasowe zalewanie stanowiska wodą. Idealne dla niego jest stanowisko słoneczne, ale w młodości toleruje lekkie zacienienie. Jest bardzo wytrzymały i mrozoodporny. Jego zwarta budowa nie wymaga w ogóle przycinania.

Dąb Quercus robur 'Fastigiata’ u nas na szkólce

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

Bony Upominkowe

Zastanawiasz się nad prezentem dla bliskiej osoby – krewnego lub przyjaciela, który jest miłośnikiem ogrodu. Jeśli tak, możemy Ci pomóc. Oferujemy bony podarunkowe w wybranej …

Chelsea Flower Show

Zwycięski ogród z RHS Chelsea Flower Show 2021 | The Yeo Valley Organic Garden Nagroda: Gold Medal (Złoty medal), People’s Choice – Best Show GardenKategoria: …