Borówka amerykańska Vaccinium corymbosum

Borówka amerykańska jest owocowym krzewem należącym do rodziny wrzosowatych. Pędy borówki są rozgałęzione. Może dorastać do 2,5 m wysokości. Liście borówki są zielone, eliptyczne i skórzaste. Kwiaty o dzwonkowatej, kremowobiałej koronie zebrane w grona pojawiają się od kwietnia do maja. Owoce, w zależności od odmiany, dojrzewają od połowy lipca aż do września. To kuliste, lekko spłaszczone jagody o barwie ciemnoniebieskiej lub granatowej. Są jędrne, soczyste, słodkie i bardzo smaczne. Nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory i do mrożenia.

Borówkę warto mieć w ogrodzie ze względu na liczne właściwości odżywcze i zdrowotne. Owoce te zawierają dużo witamin i minerałów (witamina C, tiamina, ryboflawina, niacyna, witaminy B6, A, E, K i kwas foliowy), a także potasu, fosforu, wapnia, magnezu, sodu, żelaza selenu oraz cynku. Zawarte w owocach:

  • polifenole (wykazują działanie antyoksydacyjne, zapobiegają powstawaniu nowotworów oraz chorób układu krążenia),
  • fitoestrogeny (regulują poziom cholesterolu),
  • antocyjany (obniżają ciśnienie krwi),
  • błonnik i garbniki (poprawiają pracę jelit i ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu).

Dodatnio wpływają również na przemiany hormonalne dokonujące się w naszych organizmach. Są mało kaloryczne i doskonałe dla diabetyków.

Jagody borówki dojrzewają nierównomiernie, co przyczynia się do wydłużonego okresu dojrzewania. Pomimo, że są samopylne, warto posadzić w sąsiedztwie co najmniej dwie różne odmiany o podobnym okresie kwitnienia. Zapewni to lepsze zapylenie, dłuższe zbiory oraz zwiększy owocowanie o 50%. Do uprawy jednoodmianowej nadaje się ‘Bluecrop’ i ‘Chandler’.

Odpowiednie stanowisko dla borówki jest słoneczne, ciepłe i zaciszne, gleba próchnicza, kwaśna o odczynie pH od 3,8 do 4,8. Zbyt wysokie pH będzie objawiać się przebarwieniami liści na czerwono, co w konsekwencji prowadzi do choroby krzewu i słabego plonowania. Warto ściółkować korą sosnową, kompostem czy kwaśnym torfem dla utrzymania wilgoci w glebie i pH. Dodatkowo można zakwaszać nawozem do borówki.

Najlepsze sadzonki są dwuletnie, ponieważ mają dobrze rozbudowany system korzeniowy i po roku uprawy będą już owocować. Sadzić można zarówno wiosną jak i jesienią. Posadzone wiosną wymagają częstszego podlewania, zaś jesienią okrycia na zimę. Jednym z ważniejszych zabiegów uprawy borówki jest jej przycinanie. Bez cięcia krzewy wydają słabsze pędy z małą ilością pąków kwiatowych. Owoce są drobniejsze a plon spada. Najlepsze owocowanie występuje na 2 – 3 letnich ewentualnie 4- letnich pędach. Przez pierwsze 3 lata od posadzenia usuwa się tylko pędy słabe, chore i przemarznięte. Później usuwa się wszystkie najstarsze pędy, zasychające, chore, uszkodzone, cienkie i zagęszczające środek krzewu. Pozostawia się 6 – 8 pędów głównych. Zabieg ten wykonuje się na przedwiośniu, przed ruszeniem wegetacji. Po 10 – 15 latach dokonuje się odmładzającego cięcia, które polega na wycięciu na przedwiośniu wszystkich pędów tuż przy ziemi. Wiosną wyrosną nowe pędy, należy zostawić kilka najmocniejszych.

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

SPRZEDAŻ CHOINEK

Na punkcie sprzedaży pojawiły się cięte choinki. W ofercie posiadamy świerk kłujący oraz jodłę kaukaską. Ceny kreują się od 60 zł do 200 zł. Zapraszamy …

DRUGIE ŻYCIE

Kupując drzewka świąteczne w donicy, które były wykopane z gruntu z bryłą korzeniową można dać im drugie życie wsadzając je po okresie świątecznym do swojego …

ŚWIĘTA TUŻ TUŻ …

Zapraszamy do punktu sprzedaży po drzewka świąteczne. W naszym asortymencie znajdą Państwo: świerk kłujący w pojemniku o wysokości do 180 cm , świerk kłujący ‘Super …