Hortensje

Hortensje zdobią nasz ogród okazałymi kwiatostanami zarówno wiosną, latem jak i zimą, ponieważ zaschnięte równie pięknie wyglądają. W zależności od gatunku przybierają kształt kuli, stożków i wiech. U niektórych gatunków liście również stanowią ozdobę, ponieważ jesienią przebarwiają się na czerwono i żółto. Najbardziej popularne hortensje to:

  • ogrodowe
  • bukietowe, wiechowate
  • drzewiaste, krzewiaste

Wszystkie hortensje potrzebują gleby żyznej, próchniczej, wilgotnej, przepuszczalnej o kwaśnym odczynie pH 4-5,5. Warto je ściółkować dzięki czemu ograniczymy wysychanie ziemi. Wykorzystując do tego korę, zrębki czy wióry iglaste, torf kwaśny lub szyszki dostarczamy próchnicy, ponieważ materiały te z czasem rozkładają się. Większość odmian preferuje miejsce ciepłe, półcieniste, osłonięte od wiatru. Sadzimy wiosną na przełomie kwietnia i maja. Do podlewania tych roślin najlepiej wykorzystać deszczówkę, ponieważ jest bardziej miękka i nie podwyższa odczynu gleby. Na jakość i długość kwitnienia dobrze wpłynie nawóz przeznaczony do hortensji. W zależności od gatunku przycina się je w różnym czasie. Możemy uprawiać je również w donicy. Hortensje są odporne na szkodniki i choroby, jednak nieodpowiednie pH gleby wywoła chlorozę liści.

hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Jest zdecydowanie najbardziej wymagająca. Osiągają wysokość ok. 1,5 metra. Liście są szorstkie, ciemnozielone, jajowate z brzegiem piłkowanym. Kwiaty przybierają barwę białą, różową, niebieską i fioletową o kulistym kształcie i dużych rozmiarach. Średnica niektórych odmian sięga 30 cm.

hortensja ogrodowa

W zależności od pH gleby kwiaty mogą mieć inny kolor. Na glebie zasadowej otrzymamy różowe i czerwone a na kwaśnej fioletowe i niebieskie. Ze względu na budowę kwiatostanu wyróżniamy hortensje wielkokwiatowe o pełnych i dużych kwiatostanach oraz koronkowe składające się z kwiatów płodnych i płonnych. Kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego cięcie wykonujemy po kwitnieniu, aby nowe pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Musimy uważać, aby przy cięciu nie uszkodzić pąków przyszłych kwiatów, które zawiązują się w sierpniu. Ucinamy zaraz pod przekwitniętym kwiatostanem. Przygotowując miejsce do posadzenia musimy wykopać dół dwa razy większy niż jej bryła korzeniowa i wypełnić gotową ziemią do hortensji.

Hortensja ogrodowa może nie kwitnąć, ponieważ:

hortensja ogrodowa
  • przemarzła, najbardziej wrażliwe na mróz są pędy, które mają zawiązane pąki. Aby temu zapobiec nasadę rośliny okrywamy kopczykiem z liści, trawy lub słomy a gałęzie stroiszem iglastym lub agrowłókniną,
  • jesienią zostały ścięte tegoroczne przyrosty z pąkami kwiatowymi,
  • rośnie w zbyt dużym cieniu, cień hamuje rozwój pąków kwiatowych,
  • odczyn gleby jest zbyt zasadowy, dlatego, że zmniejsza przyswajalność żelaza z podłoża, który jest głównym składnikiem chlorofilu odpowiadającego za fotosyntezę co wpływa na rozwój rośliny,
  • jest przesuszona ziemia, brak wody powoduje szybkie więdnięcie i zmniejsza siły na rozwój pąków

Hortensja bukietowa

hortensja bukietowa
hortensja bukietowa

Bardzo łatwa w uprawie. Kwiatostany są stożkowate złożone z drobnych kwiatków w kolorze białym, kremowym lub różowym. Kwiaty często zmieniają kolor w czasie kwitnienia. Początkowo są białe albo zielonkawobiałe, a potem kremowe lub różowe. Kwitną latem i jesienią a niektóre odmiany powtarzają kwitnienie. Liście są zielone, jajowate i całobrzegie. Mogą osiągnąć nawet 2 m wysokości. Preferuje przede wszystkim stanowisko słoneczne, w półcienistym będzie słabiej kwitła. Nie wymaga okrywania na zimę, ponieważ jest mrozoodporna. Tniemy ją w marcu jeszcze przed pojawieniem się liści. Sposób cięcia wpływa na wielkość kwiatu. Gdy przytniemy roślinę delikatnie i zostawimy wiele drobnych pędów, uzyskamy bardzo dużo drobnych kwiatów. Jeśli natomiast chcemy mieć duże kwiaty, choć mniej, musimy mocno przyciąć pozostawiając kilka silnych pędów. Dół, który wykopujemy pod sadzonkę, musi być co najmniej tej wielkości co donica, w której była zakupiona roślina. Przed sadzeniem na dno wsypujemy torf kwaśny wymieszany z ziemią z wykopu, wlewamy wodę i czekamy aż wsiąknie. Następnie wsadzamy roślinę nie głębiej niż była w donicy. Po odpowiednim jej ustawieniu przysypujemy ziemią do 2/3 wysokości otworu, podlewamy, uzupełniamy podłożem i ponownie podlewamy. Możemy dodatkowo podsypać korą. Nawozimy najwcześniej latem lub w kolejnym roku. (zainteresowanych zakupem odsyłamy do linka e-sklepu)

Hortensja drzewiasta, krzewiasta

Łatwa w uprawie. W dobrych warunkach dorasta nawet do 2-3 m wysokości. Pędy są wzniesione i dość sztywne, jednak pod wpływem ciężaru kwiatów mogą rozkładać się na boki. Kwiatostany zwykle przybierają kształt kulisty złożony z dużych głównie białych kwiatów płonnych oraz z mniejszych kwiatów płodnych też białych, które z czasem zielenieją. Liście pokryte od spodu delikatnym meszkiem są sercowate, duże, zielone, ostro zakończone i mocno piłkowane. Należy do najdłużej kwitnących hortensji, bo od końca czerwca aż do września. Stosunkowo odporna na niskie temperatury. Wymaga regularnego cięcia ze względu na rozłożysty i gęsty pokrój. Wszystkie pędy skracamy nad 2-3 oczkiem wczesną wiosną. Pędy słabe, chore i przemarznięte całkowicie usuwamy(zainteresowanych zakupem odsyłamy do linka e-sklepu).

hortensja XL

W naszym asortymencie każdy znajdzie coś dla siebie. Posiadamy sadzonki mniejsze w pojemnikach 3-5 litrowych oraz w rozmiarze XL (pojemnik 30 litrowy), które już po posadzeniu dają efekt. Ciekawą propozycją są też hortensje prowadzone na pniu. Pielęgnuje się je tak samo jak hortensje bukietowe czy drzewiaste, ponieważ rozmnażane są właśnie z tych odmian.

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

Gardeners’ World

Polecamy Wam specjalne wydanie czasopisma Gardeners’ World, które poświęcone jest aranżacji małych ogrodów. Można tu znaleźć wiele pomysłów jak zagospodarować każdy kawałek przestrzeni. Nieważne czy …

Rododendron

Na naszym punkcie świeża dostawa rododendronów. Już nie mogą doczekać się aby rozkwitnąć w Twoim ogrodzie. Bardzo duży wybór kolorystyczny. Zapraszamy! Jeśli chcą Państwo dowiedzieć …

Świeża dostawa iglaków

Na naszym punkcie sprzedaży świeża dostawa iglaków. Wśród nich znajdują się: sosna czarna ‘Marie Bregeon’ sosna czarna ‘Brepo’ sosna kosodrzewina ‘Benjamin’ sosna kosodrzewina ‘Mops’ sosna …

WIOSNA TUŻ, TUŻ …

3…2…1…START! Nowy sezon czas zacząć! Już od 1 marca jesteśmy do Państwa dyspozycji Godziny otwarcia punktu: pon. – pt. 8.00 – 18.00 sobota 9.00 – …