Nawożenie roślin

Każdy z nas chce mieć piękny ogród, pełen soczystej zieleni, pięknych kwiatów na krzewach, zielonego trawnika, zdrowych drzew, które zdobią i dają nam cień. Żeby uzyskać taki efekt trzeba się bardzo mocno napracować. Jednym z elementów, które są niezbędne do osiągnięcia tego celu jest odpowiednie nawożenie naszych roślin, które samoczynnie pobierają z gleby potrzebne im do wspaniałego wzrostu i wyglądu odpowiednie składniki, ale niestety nawet najlepsza gleba z czasem się wyjaławia i nie nadąża już wykarmić naszego ogrodu sama z siebie. I tu wkraczamy my z naszymi nawozami.

Na rynku istnieje wiele środków w różnych formach. Nie ma niestety złotego środka dla wszystkich roślin – nie da się podać jednego nawozu dla wszystkich roślin, ponieważ każda z nich ma inne oczekiwania i inne potrzeby składnikowe, inny czas podania i inną częstotliwość. Należy też pamiętać, że przenawożenie jest jeszcze bardziej szkodliwe dla naszego ogrodu, niż niedobór nawozów. Poniżej przedstawimy Wam podstawowe nawozy i króciutko omówimy ich wady i zalety.

Nawóz mineralny w granulkach. Jest to nawóz do stosowania pod roślinę – wysypujemy pożądaną dawkę pod roślinę, mieszamy z glebą i podlewamy, a nawóz sam się rozpuszcza i roślina już może pobierać wartości odżywcze. Takie nawożenie stosujemy kilka razy w roku, pamiętając, żeby nie przesadzić, ponieważ większość takich nawozów ma bardzo wysoką zawartość azotu, co powoduje szybki wzrost, ładny kolor, ale też bardzo łatwo zaszkodzić roślinie przez przenawożenie. Zaletą stosowania takiego nawozu jest niewątpliwie to, że efekt widać dość szybko – szybko się rozpuszcza w glebie, więc roślina szybko go wchłonie i ma bardzo szybki przyrost. Takie nawożenie powtarzamy co 1,5-2 miesiące w razie potrzeb.

Nawóz długo działający. Jest to nawóz w formie granulek lub kapsułek, którego uwalnianie się do gleby jest rozłożone w czasie pod wpływem wody i temperatury. Niewątpliwie zaletą takiego nawozu jest stosowanie go tylko raz w roku – nie musimy pilnować kolejnego terminu podawania nawozu – dostosowujemy nawóz, do momentu w który chcemy go podać – mamy do dyspozycji nawozy rozkładające się od 3 do 8 miesięcy. Osobiście polecam nawozy w osłonkach – są dużo praktyczniejsze w użyciu, niż te w granulkach – nie pylą przy stosowaniu, w odpowiednich warunkach przechowywania nie zbrylą się, łatwo się ich używa zarówno rozsiewając ręcznie jak i przy pomocy siewników i dozowników.

Zarówno nawozy mineralne do częstego stosowania jak i długo działające możemy zakupić z myślą o konkretnych roślinach. Na rynku jest masa nawozów dedykowanych dla róż, borówek, rododendronów, iglaków itp. Jest to dobre rozwiązanie na niewielką ilość roślin, gdyż w ten sposób zaopatrujemy w składniki, które potrzebuje ta konkretna grupa roślin aby zdrowiej rosnąć i lepiej wyglądać.

Innym sposobem nawożenia są nawozy naturalne. Mają różne formy, jak na przykład obornik, czy też jego suszony granulat, kompost czy postać płynną, czyli tak zwany biohumus.

Kompost – jest to jeden z podstawowych sposobów nawożenia jest wymieszaniem gleby z kompostem – do jego samodzielnej produkcji używamy odpadów roślinnych z naszego ogródka pamiętając, żeby były jak najdrobniejsze, pocięte lub zmielone w rębaku – wtedy dużo szybciej się przekompostują i już po 1-2 sezonach mamy doskonały nawóz dla naszego ogródka. Używamy też roślinnych resztek z naszej kuchni poza pochodzenia cytrusowego, spleśniałego i pochodzenia zwierzęcego poza skorupkami jaj. Kompost rozrzucamy równomiernie po pożądanym obszarze i przekopujemy razem z glebą. Następną zaletą kompostu jest też brak możliwości przenawożenia. Sprawdza się też doskonale jako ściółka pod rośliny – trzyma wilgoć w glebie i mocno ogranicza występowanie chwastów.

Obornik – jest to nawóz pochodzenia zwierzęcego, bardzo bogaty w azot. Stosuje się go jesienią mieszając z glebą. Tradycyjny obornik jest bardzo problematyczny zarówno przez sposób jego transportu jak i nieprzyjemny zapach. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie obornika suszonego – w postaci granulatu. Jest zdecydowanie wygodniejszy i przyjemniejszy w użyciu. Można go używać także do zaprawiania dołka przed wsadzeniem roślin do gruntu.

Biohumus – jest to kompost, obornik lub torf przetworzony przez dżdżownice kalifornijskie. Sprzedawany jest w formie płynnej najczęściej jako koncentrat do rozrobienia w wodzie w stosunku 1:100. Wygodna, ale droższa forma naturalnego nawożenia ogródka. Postać płynna ma wiele pozytywnych aspektów stosowania – szybko wchłania się przez glebę i poprawia jej strukturę, chłonność, pomaga usunąć z niej metale ciężkie. Jest też znacznie szybciej przyswajany przez rośliny.

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

Gardeners’ World

Polecamy Wam specjalne wydanie czasopisma Gardeners’ World, które poświęcone jest aranżacji małych ogrodów. Można tu znaleźć wiele pomysłów jak zagospodarować każdy kawałek przestrzeni. Nieważne czy …

Rododendron

Na naszym punkcie świeża dostawa rododendronów. Już nie mogą doczekać się aby rozkwitnąć w Twoim ogrodzie. Bardzo duży wybór kolorystyczny. Zapraszamy! Jeśli chcą Państwo dowiedzieć …

Świeża dostawa iglaków

Na naszym punkcie sprzedaży świeża dostawa iglaków. Wśród nich znajdują się: sosna czarna ‘Marie Bregeon’ sosna czarna ‘Brepo’ sosna kosodrzewina ‘Benjamin’ sosna kosodrzewina ‘Mops’ sosna …

WIOSNA TUŻ, TUŻ …

3…2…1…START! Nowy sezon czas zacząć! Już od 1 marca jesteśmy do Państwa dyspozycji Godziny otwarcia punktu: pon. – pt. 8.00 – 18.00 sobota 9.00 – …