Berberysy

http://sklep.szkolkabielawni.pl/produkty/rosliny/rosliny-lisciaste/krzewy-lisciaste/berberys-berberysy,2,1545

Berberysy są chętnie wybierane do naszych ogrodów ze względu na ich szeroką paletę barw ulistnienia oraz różnorodne zastosowanie.

Berberysysą liściastymi, ciernistymi krzewami. W zależności od odmiany osiągają wysokość od 0,5 m do 4m przybierając formę kulistą, kolumnową lub krzaczastą. Tworzy cienkie, z wiekiem drewniejące pędy. Kolorystyka liści jest różnorodna. Mogą być żółte, zielone, czerwone, bordowe i pomarańczowe.Kwitną wiosną, od maja do czerwca. Z drobnych, żółtych, baldachowatych kwiatków rozwijają się niewielkie, podłużne, czerwone owoce. W okresie kwitnienia stanowią doskonały pożytek dla pszczół. Zwisające z pędów owoce, dekorują roślinę w czasie zimy, będącidealnym pożywieniem dla ptaków.

Berberysy są łatwe w uprawie i mało wymagające. Najlepsze stanowisko jest słoneczne a podłoże żyzne, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze poradzą sobie również w półcieniu i na każdej typowej glebie ogrodowej. Zanieczyszczenia powietrza, zasolona gleba czy przejściowa susza nie jest przeszkodą dla tych roślin. Są mrozoodporne, a zatem nie wymagają okrycia na zimę. Odporne są na choroby ale wilgotne i zacienione stanowisko może spowodować pojawienie się mączniaka. Doskonale znoszą cięcie. Wykonujemy je wczesną wiosną po pojawieniu się na pędach pąków listków, aż do końca czerwca. Nawozem zasilamy sporadycznie wykorzystując do tego nawóz wieloskładnikowy.

Berberysy można wykorzystać w różny sposób. Wysokie odmiany nadają się na żywopłot, niskie zaś na obwódki wzdłuż ścieżek i chodników. Efektownie prezentują się również posadzone pojedynczo. Można uprawiać je też w donicach na tarasie lub balkonie.

Najczęściej wybierane berberysy do ogrodów to berberysy Thunberga osiągające od 0,5 do 2 metrów wysokości. Ich liście opadają na zimę a owoce dla ludzi są trujące.

Przy łagodnych zimach jedynie berberys pośredni nie zrzuca liści bądź tylko częściowo. W porównaniu do innych berberysów mają bardziej błyszczące liście a ciernie są ostre i potrójne.

Berberys ottawski powstał w wyniku skrzyżowania berberysa Thunberga z berberysem pospolitym. Jest szybko rosnącym krzewem i najwyższym wśród wszystkich odmian berberysów. Owoce tych berberysów są jadalne. Zawierają witaminę C, E i karoten. Można z nich zrobić dżemy, galaretki, soki oraz nalewki. Wykazują również właściwości lecznicze.

Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego oraz internetowego. W naszym asortymencie posiadamy szeroki wybór berberysów Thunberga, a także ottawski ‘Superba’ i pośredni ‘Dual Jewel’.

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

Bony Upominkowe

Zastanawiasz się nad prezentem dla bliskiej osoby – krewnego lub przyjaciela, który jest miłośnikiem ogrodu. Jeśli tak, możemy Ci pomóc. Oferujemy bony podarunkowe w wybranej …

Chelsea Flower Show

Zwycięski ogród z RHS Chelsea Flower Show 2021 | The Yeo Valley Organic Garden Nagroda: Gold Medal (Złoty medal), People’s Choice – Best Show GardenKategoria: …