Berberys

http://sklep.szkolkabielawni.pl/produkty/rosliny/rosliny-lisciaste/krzewy-lisciaste/berberys-berberysy,2,1545

Berberysy są chętnie wybierane do naszych ogrodów ze względu na ich szeroką paletę barw ulistnienia oraz różnorodne zastosowanie.

Berberysy są liściastymi, ciernistymi krzewami. W zależności od odmiany osiągają wysokość od 0,5 m do 4 m przybierając formę kulistą, kolumnową lub krzaczastą. Tworzy cienkie, z wiekiem drewniejące pędy. Kolorystyka liści jest różnorodna. Mogą być żółte, zielone, czerwone, bordowe i pomarańczowe. Kwitną wiosną, od maja do czerwca. Z drobnych, żółtych, baldachowatych kwiatków rozwijają się niewielkie, podłużne, czerwone owoce. W okresie kwitnienia stanowią doskonały pożytek dla pszczół. Zwisające z pędów owoce dekorują roślinę w czasie zimy, będąc idealnym pożywieniem dla ptaków.

Berberysy są łatwe w uprawie i mało wymagające. Najlepsze stanowisko jest słoneczne a podłoże żyzne, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze poradzą sobie również w półcieniu i na każdej typowej glebie ogrodowej. Zanieczyszczenia powietrza, zasolona gleba czy przejściowa susza nie jest przeszkodą dla tych roślin. Są mrozoodporne, a zatem nie wymagają okrycia na zimę. Odporne są na choroby ale wilgotne i zacienione stanowisko może spowodować pojawienie się mączniaka. Doskonale znoszą cięcie. Wykonujemy je wczesną wiosną po pojawieniu się na pędach pąków listków, aż do końca czerwca. Nawozem zasilamy sporadycznie wykorzystując do tego nawóz wieloskładnikowy.

Berberysy można wykorzystać w różny sposób. Wysokie odmiany nadają się na żywopłot, niskie zaś na obwódki wzdłuż ścieżek i chodników. Efektownie prezentują się również posadzone pojedynczo. Można uprawiać je też w donicach na tarasie lub balkonie.

Najczęściej wybierane berberysy do ogrodów to berberysy Thunberga osiągające od 0,5 do 2 metrów wysokości. Ich liście opadają na zimę a owoce dla ludzi są trujące.

Przy łagodnych zimach jedynie berberys pośredni nie zrzuca liści bądź tylko częściowo. W porównaniu do innych berberysów mają bardziej błyszczące liście a ciernie są ostre i potrójne.

Berberys ottawski powstał w wyniku skrzyżowania berberysa Thunberga z berberysem pospolitym. Jest szybko rosnącym krzewem i najwyższym wśród wszystkich odmian berberysów. Owoce tych berberysów są jadalne. Zawierają witaminę C, E i karoten. Można z nich zrobić dżemy, galaretki, soki oraz nalewki. Wykazują również właściwości lecznicze.

Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego oraz internetowego. W naszym asortymencie posiadamy szeroki wybór berberysów Thunberga, a także ottawski ‘Superba’ i pośredni ‘Dual Jewel’.

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

Gardeners’ World

Polecamy Wam specjalne wydanie czasopisma Gardeners’ World, które poświęcone jest aranżacji małych ogrodów. Można tu znaleźć wiele pomysłów jak zagospodarować każdy kawałek przestrzeni. Nieważne czy …

Rododendron

Na naszym punkcie świeża dostawa rododendronów. Już nie mogą doczekać się aby rozkwitnąć w Twoim ogrodzie. Bardzo duży wybór kolorystyczny. Zapraszamy! Jeśli chcą Państwo dowiedzieć …

Świeża dostawa iglaków

Na naszym punkcie sprzedaży świeża dostawa iglaków. Wśród nich znajdują się: sosna czarna ‘Marie Bregeon’ sosna czarna ‘Brepo’ sosna kosodrzewina ‘Benjamin’ sosna kosodrzewina ‘Mops’ sosna …

WIOSNA TUŻ, TUŻ …

3…2…1…START! Nowy sezon czas zacząć! Już od 1 marca jesteśmy do Państwa dyspozycji Godziny otwarcia punktu: pon. – pt. 8.00 – 18.00 sobota 9.00 – …