Worki do nawadniania drzew alejowych

Ciekawym rozwiązaniem nawadniania przede wszystkim dużych, świeżo posadzonych drzew są worki nawadniające zwane też irygacyjnymi, treegatorami czy też hydrobuforami. Worki nawadniające występują w dwóch formach: z przeznaczeniem do wysokich drzew oraz do krzewów, bylin czy też drzew niskopiennych.

Worek do nawadniania wysokich drzew
Kołnierz do nawadniania drzew niskopiennych i krzewów

Worek ten wykonany jest z mocnego elastycznego tworzywa sztucznego zwykle o pojemności 50-80 litrów. Wyposażony jest w mocny zamek błyskawiczny służący do jego zapięcia przy drzewie a także do podpięcia kolejnego, uchwyty boczne pomocne do ustabilizowania go w czasie napełniania wodą, otwór do nalewania wody oraz dwa mikrootwory w dnie, przez które woda powoli przenika do podłoża.

Zalety worka do nawadniania:

  • Bardzo łatwe montowanie a mianowicie poprzez owinięcie go wokół pnia i zapięcie na zamek. Pozostaje już tylko napełnienie go wodą za pomocą węża ogrodowego. Warto zwrócić uwagę, aby nie napełniać go od razu całego. Najpierw tylko część, ok. 10 l, ustabilizować worek za pomocą uchwytów, a następnie do końca uzupełnić wodą.
  • Precyzyjnie nawadnia roślinę, ponieważ woda stopniowo przenika przez małe otwory w głąb podłoża, dzięki czemu nie rozlewa się na boki jednocześnie ograniczając jej straty. W zależności od rodzaju podłoża opróżnienie worka wynosi od 5 do 9 godzin.
  • Pomaga skutecznie zasilić roślinę poprzez możliwość dodania do wody płynnego nawozu,
  • Zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób grzybowych, ponieważ kropelkowe nawadnianie dostarcza wodę bezpośrednio do podłoża,
  • Podstawa worka osłania glebę wokół pnia drzewa przed nadmiernym parowaniem wody,
  • Zmniejsza częstotliwość podlewania, worek wystarczy napełnić co 5-7 dni,
  • Jest trwały i nadaje się do wielokrotnego użytku.

Oprócz zalet worki również posiadają wady. Zalicza się tu:

  • Otwory na dnie worka mogą się zapychać, gdy będzie wlewana zanieczyszczona woda,
  • Wykonany jest z tworzywa sztucznego, a więc po eksploatacji przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska,
  • W czasie upałów woda we worku bardzo się nagrzewa, a to może prowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego,
  • Taki sposób nawadniania ułatwia korzeniom młodych roślin pobieranie wody i nie muszą rozrastać się w głąb gleby w poszukiwaniu wilgoci a to powoduje w przyszłości brak odporności na suszę i mróz.

Worki te stosuje się tylko w okresie wegetacyjnym a na zimę chowa się w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

Na rynku wiele jest dostępnych worków, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę z jakiego materiału jest zrobiony, m. in. czy jest odporny na promieniowanie UV i wysoką temperaturę albo czy zawiera Sfolie przeciw glonom.

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

Gardeners’ World

Polecamy Wam specjalne wydanie czasopisma Gardeners’ World, które poświęcone jest aranżacji małych ogrodów. Można tu znaleźć wiele pomysłów jak zagospodarować każdy kawałek przestrzeni. Nieważne czy …

Rododendron

Na naszym punkcie świeża dostawa rododendronów. Już nie mogą doczekać się aby rozkwitnąć w Twoim ogrodzie. Bardzo duży wybór kolorystyczny. Zapraszamy! Jeśli chcą Państwo dowiedzieć …

Świeża dostawa iglaków

Na naszym punkcie sprzedaży świeża dostawa iglaków. Wśród nich znajdują się: sosna czarna ‘Marie Bregeon’ sosna czarna ‘Brepo’ sosna kosodrzewina ‘Benjamin’ sosna kosodrzewina ‘Mops’ sosna …

WIOSNA TUŻ, TUŻ …

3…2…1…START! Nowy sezon czas zacząć! Już od 1 marca jesteśmy do Państwa dyspozycji Godziny otwarcia punktu: pon. – pt. 8.00 – 18.00 sobota 9.00 – …