Jak wybrać wielkość drzewa

Szkółka Roślin Ozdobnych Bielawni

O co z tym wszystkim chodzi?

Czyli jakie są rozmiary drzew w

szkółkach?

Moi drodzy, przy zakupie żywych roślin, a przede wszystkim drzew alejowych, musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów związanych z ich wielkością. Nie chodzi o wielkość docelową, tylko rozmiar kupowanych roślin.

My szkółkarze posługujemy się tymi parametrami aby określić rozmiar lub orientacyjny wiek drzewa, a co z tym związane później ich cenę.

Pierwszym z nich i najprostrzym w naszym rozumieniu jest ich rzeczywista wielkość.

Należy przy tym pamiętać, że większa roślina wcale nie musi oznaczać droższej.

Podam tu przykład. Szybko rosnąca na wysokość brzoza zawsze będzie tańsza od małego,. powoli rosnącego buka czy dębu. Nie jest to więc parametr warunkujący cenę, ale mocno wpływa na sposób uprawy rośliny i transport. Proszę zawsze zwrócić uwagę na fakt, że zawsze podajemy rozmiar części nadziemnej rośliny do której należy doliczyć wielkość bryły korzeniowej(balotu lub doniczki)

Drugim parametrem jest obwód pnia. Czyli grubość rośliny

Obwód pnia ma dla nas chyba największe znaczenie. Pamiętajmy ,że obwód mierzymy na wysokości 100 cm od ziemi (od podstawy pnia).

Do tego celu służy nam zwykła rozwijana miara lub specjalny przyrząd szkółkarski.

Mierzymy jak na zdjęciu poniżej.

Obwód pnia daje nam informacje przede wszystkim o wieku drzewa i jego rozmiarze. Każdy szkółkarz wie że np. lipa o obwodzie (8-10) cm to drzewko mniej więcej 6 letnie i wielkości mniej więcej 2-4 metrów. Natomiast (16-18) cm obwodowa lipa to drzewo prawie 15 letnie o wielkości 6-7 metrów.

Wraz z wielkością tego parametru wzrasta także waga samej rośliny jak i bryły korzeniowej. Tak więc nasza lipa o rozmiarze (8-10) cm waży 40-50 kg, a jej większa siostra to zawodnik wagi ciężkiej +-200kg.

Tak więc obwód pnia jest najbardziej miarodajny dla szkółkarza i z reguły ma istotne znaczenie przy wycenianiu pojedynczego egzemplarza.

Pozostał nam rodzaj uprawy, co za tym idzie rodzaj pojemnika w którym sprzedajemy roślinę. Wyszczególniamy tu:

Rośliny z gołym korzeniem. W naszej szkółce jednak ich nie sprzedajemy nie licząc niewielkich drzew owocowych sprzedawanych jesienią i wczesną wiosną. Problemem jest tu krótki termin nasadzeń tych roślin i słabsza jakość przyjęć większych okazów w ogrodach docelowych.

Rośliny w doniczkach polipropylenowych,wytwarzane z plastiku pochodzącego z recyklingu. Pojemniki w których uprawiamy rośliny mieszczą się w przedziale od 1 lira do 100 litrów. To na razie najpopularniejsze rozwiązanie jeśli chodzi o uprawę roślin ozdobnych. Przekorzenione rośliny ze szkółek w doniczkach plastikowych możemy swobodnie sadzić przez cały sezon wegetacyjny, od wiosny do jesieni. Są łatwe w transporcie. Należy jednak pamiętać aby przy sadzeniu rozluźnić trochę bryłę korzeniową i ewentualnie naciąć sekatorem pozawijane wkoło korzenie, sprzyja to tworzeniu nowych które wrosną w grunt.

Rośliny kopane z bryłą korzeniową w jucie i siatce stalowej. To rośliny uprawiane „w polu” rosnące na szkółce bezpośrednio w ziemi. Wykopywane tylko wczesną wiosną lub jesienią i tylko w tych terminach mogą być sadzone. Musimy pamiętać, że roślina sprzedawana w tej postaci przez pierwszy rok uprawy praktycznie nic nie urośnie. Zajęta będzie odbudową systemu korzeniowego uszkodzonego przy wykopywaniu. Częste podlewanie tych roślin sprzyja lepszym przyjęciom. Rośliny te najczęściej sadzone są przy drogach lub terenach miejskich.

Zbalotowane lipy kopane z gruntu

Uprawa roślin w pojemnikach typu Air-Pot. Air-Pot to chyba najnowocześniejszy rodzaj pojemnika i zarazem najbardziej obiecujący. Rośliny prowadzone w tego typie uprawy sadzić możemy przez cały rok. Bryły korzeniowe są trochę lżejsze od tych roślin uprawianych w gruncie, ponieważ korzenie rosną w torfie zmieszanym z naturalnym kompostem. Ten typ pojemnika bardzo mocno wpływa na tworzenie się korzeni włośnikowych przez drzewo, co za tym idzie masa korzeni jest największa z pośród wszystkich typów uprawy. Korzenie roślin po sprzedaży zabezpieczone są jutą i siatką stalową i tak wydawane klientowi do sadzenia. Roślina po posadzeniu rośnie od razu na nowym miejscu i dużo szybciej się ukorzenia dzięki dużej liczbie małych korzeni. W naszej szkólce przygodę z tego typu uprawą rozpoczęliśmy 2 lata temu i sukcesywnie ją powiększamy. W Air-potach uprawiamy towar Premium dla klienta najbardziej wymagającego.

Pojemnik typu Air-Pot z rosnącym Platanem
Zbalotowana bryła korzeniowa rośliny rosnącej w Air-Pocie

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

Bony Upominkowe

Zastanawiasz się nad prezentem dla bliskiej osoby – krewnego lub przyjaciela, który jest miłośnikiem ogrodu. Jeśli tak, możemy Ci pomóc. Oferujemy bony podarunkowe w wybranej …

Chelsea Flower Show

Zwycięski ogród z RHS Chelsea Flower Show 2021 | The Yeo Valley Organic Garden Nagroda: Gold Medal (Złoty medal), People’s Choice – Best Show GardenKategoria: …