Jak wybrać wielkość drzewa

Szkółka Roślin Ozdobnych Bielawni

O co z tym wszystkim chodzi?

Czyli jakie są rozmiary drzew w

szkółkach?

Moi drodzy, przy zakupie żywych roślin, a przede wszystkim drzew alejowych, musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów związanych z ich wielkością. Nie chodzi o wielkość docelową, tylko rozmiar kupowanych roślin.

My szkółkarze posługujemy się tymi parametrami aby określić rozmiar lub orientacyjny wiek drzewa, a co z tym związane później ich cenę.

Pierwszym z nich i najprostrzym w naszym rozumieniu jest ich rzeczywista wielkość.

Należy przy tym pamiętać, że większa roślina wcale nie musi oznaczać droższej.

Podam tu przykład. Szybko rosnąca na wysokość brzoza zawsze będzie tańsza od małego,. powoli rosnącego buka czy dębu. Nie jest to więc parametr warunkujący cenę, ale mocno wpływa na sposób uprawy rośliny i transport. Proszę zawsze zwrócić uwagę na fakt, że zawsze podajemy rozmiar części nadziemnej rośliny do której należy doliczyć wielkość bryły korzeniowej(balotu lub doniczki)

Drugim parametrem jest obwód pnia. Czyli grubość rośliny

Obwód pnia ma dla nas chyba największe znaczenie. Pamiętajmy, że obwód mierzymy na wysokości 100 cm od ziemi (od podstawy pnia).

Mierzenie obwodu pnia za pomocą miary

Do tego celu służy nam zwykła rozwijana miara lub specjalny przyrząd szkółkarski.

Obwód pnia daje nam informacje przede wszystkim o wieku drzewa i jego rozmiarze. Każdy szkółkarz wie że np. lipa o obwodzie (8-10) cm to drzewko mniej więcej 6 letnie i wielkości mniej więcej 2-4 metrów. Natomiast (16-18) cm obwodowa lipa to drzewo prawie 15 letnie o wielkości 6-7 metrów.

Wraz z wielkością tego parametru wzrasta także waga samej rośliny jak i bryły korzeniowej. Tak więc nasza lipa o rozmiarze (8-10) cm waży 40-50 kg, a jej większa siostra to zawodnik wagi ciężkiej +-200kg.

Tak więc obwód pnia jest najbardziej miarodajny dla szkółkarza i z reguły ma istotne znaczenie przy wycenianiu pojedynczego egzemplarza.

Pozostał nam rodzaj uprawy, co za tym idzie rodzaj pojemnika w którym sprzedajemy roślinę. Wyszczególniamy tu:

Rośliny z gołym korzeniem. W naszej szkółce jednak ich nie sprzedajemy nie licząc niewielkich drzew owocowych sprzedawanych jesienią i wczesną wiosną. Problemem jest tu krótki termin nasadzeń tych roślin i słabsza jakość przyjęć większych okazów w ogrodach docelowych.

Rośliny w doniczkach polipropylenowych,wytwarzane z plastiku pochodzącego z recyklingu. Pojemniki w których uprawiamy rośliny mieszczą się w przedziale od 1 lira do 100 litrów. To na razie najpopularniejsze rozwiązanie jeśli chodzi o uprawę roślin ozdobnych. Przekorzenione rośliny ze szkółek w doniczkach plastikowych możemy swobodnie sadzić przez cały sezon wegetacyjny, od wiosny do jesieni. Są łatwe w transporcie. Należy jednak pamiętać aby przy sadzeniu rozluźnić trochę bryłę korzeniową i ewentualnie naciąć sekatorem pozawijane wkoło korzenie, sprzyja to tworzeniu nowych które wrosną w grunt.

Zbalotowane lipy kopane z gruntu

Rośliny kopane z bryłą korzeniową w jucie i siatce stalowej. To rośliny uprawiane „w polu” rosnące na szkółce bezpośrednio w ziemi. Wykopywane tylko wczesną wiosną lub jesienią i tylko w tych terminach mogą być sadzone. Musimy pamiętać, że roślina sprzedawana w tej postaci przez pierwszy rok uprawy praktycznie nic nie urośnie. Zajęta będzie odbudową systemu korzeniowego uszkodzonego przy wykopywaniu. Częste podlewanie tych roślin sprzyja lepszym przyjęciom. Rośliny te najczęściej sadzone są przy drogach lub terenach miejskich.

Pojemnik typu Air-Pot z rosnącym Platanem

Uprawa roślin w pojemnikach typu Air-Pot. Air-Pot to chyba najnowocześniejszy rodzaj pojemnika i zarazem najbardziej obiecujący. Rośliny prowadzone w tego typie uprawy sadzić możemy przez cały rok. Bryły korzeniowe są trochę lżejsze od tych roślin uprawianych w gruncie, ponieważ korzenie rosną w torfie zmieszanym z naturalnym kompostem. Ten typ pojemnika bardzo mocno wpływa na tworzenie się korzeni włośnikowych przez drzewo, co za tym idzie masa korzeni jest największa z pośród wszystkich typów uprawy. Korzenie roślin po sprzedaży zabezpieczone są jutą i siatką stalową i tak wydawane klientowi do sadzenia. Roślina po posadzeniu rośnie od razu na nowym miejscu i dużo szybciej się ukorzenia dzięki dużej liczbie małych korzeni. W naszej szkólce przygodę z tego typu uprawą rozpoczęliśmy 2 lata temu i sukcesywnie ją powiększamy. W Air-potach uprawiamy towar Premium dla klienta najbardziej wymagającego.

Zbalotowana bryła korzeniowa rośliny rosnącej w Air-Pocie

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

Gardeners’ World

Polecamy Wam specjalne wydanie czasopisma Gardeners’ World, które poświęcone jest aranżacji małych ogrodów. Można tu znaleźć wiele pomysłów jak zagospodarować każdy kawałek przestrzeni. Nieważne czy …

Rododendron

Na naszym punkcie świeża dostawa rododendronów. Już nie mogą doczekać się aby rozkwitnąć w Twoim ogrodzie. Bardzo duży wybór kolorystyczny. Zapraszamy! Jeśli chcą Państwo dowiedzieć …

Świeża dostawa iglaków

Na naszym punkcie sprzedaży świeża dostawa iglaków. Wśród nich znajdują się: sosna czarna ‘Marie Bregeon’ sosna czarna ‘Brepo’ sosna kosodrzewina ‘Benjamin’ sosna kosodrzewina ‘Mops’ sosna …

WIOSNA TUŻ, TUŻ …

3…2…1…START! Nowy sezon czas zacząć! Już od 1 marca jesteśmy do Państwa dyspozycji Godziny otwarcia punktu: pon. – pt. 8.00 – 18.00 sobota 9.00 – …