Choroby drzew owocowych

Drzewa owocowe atakowane są najczęściej przez choroby wywołane przez grzyby. Zalicza się do nich: parch, mączniak, plamistość liści, brunatna zgnilizna. Niedobory makro- lub mikroelementów, niekorzystne warunki uprawy np. niewłaściwa gleba w ogrodzie, niska temperatura, duża ilość opadów też mogą być przyczyną chorób.

Metody zapobiegania chorobom:

  • zakup zdrowych roślin ze sprawdzonego źródła
  • wybór odmian odpornych na choroby
  • zapewnienie odpowiednich warunków uprawy
  • likwidowanie źródeł choroby poprzez usuwanie porażonych pędów oraz regularne cięcie prześwietlające
  • zabezpieczanie ran po cięciu
  • usuwanie zdeformowanych owoców rosnących na drzewach a także opadłych zgniłych owoców będących źródłem infekcji.

Parch jabłoni i parch gruszy

parch jabłoni

Objawy parcha jabłoni widoczne są na liściach, kwiatach, owocach, pędach i pąkach. Chorobę tę rozpoznamy po ciemno-oliwkowych plamach pokrytych aksamitnym nalotem na górnej stronie liści. Na owocach zaś zauważymy ciemne, okrągłe plamy, przypominające strupy. Uszkodzone zawiązki ulegają deformacji, a także opadają.

parch gruszy

Objawy parcha gruszy zaś widoczne są najbardziej podczas deszczowej pogody w maju. Na dolnej stronie liści, wzdłuż nerwu głównego możemy zaobserwować oliwkowo-brunatne plamy, które powiększają się i ciemnieją, uszkodzone liście zamierają i wcześnie opadają. Owoce pod wpływem tej choroby zniekształcają się a pokrywające plamy korkowacieją i pękają.

Zakażone drzewa musimy opryskać środkiem grzybobójczym.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych

drobna plamistość liści drzew pestkowych

Choroba ta najczęściej atakuje wiśnie. Początkowo na dolnej stronie liści zauważymy szarozielone przebarwienia, a potem na górnej zaczynają się tworzyć drobne, brunatne plamy. Plamy te zlewają się co prowadzi w konsekwencji do ich zżółknięcia i opadania. Przy silnym zaatakowaniu przez chorobę już w pierwszej połowie lata drzewa mogą zostać pozbawione liści.

Roślinę taką musimy opryskać środkiem grzybobójczym zaraz po kwitnieniu.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Jeśli zauważymy brunatnienie i zamieranie kwiatów, zamieranie krótkopędów, owoce będą pokryte gnilnymi, brunatnymi plamami i skupieniami zarodników, to będzie świadczyć o tejże chorobie. Do zakażenia owoców dochodzi najczęściej w czasie ich dojrzewania a przyczyną są długotrwałe opady deszczu.

Zwalczanie choroby polega na usunięciu porażonych pędów i owoców. Roślinę musimy potraktować środkiem grzybobójczym na początku lub w pełni kwitnienia.

Mączniak prawdziwy

mączniak prawdziwy na owocach winorośli

Oznaką tejże choroby są biało-szare plamy grzyba na skórce owoców zmieniające się na barwę brązową. Na liściach pojawia się biały, puszysty nalot, po jakimś czasie mogą przebarwiać się na czerwono, żółkną i przedwcześnie opadają. Najczęściej mączniak atakuje jabłonie, brzoskwinie, winogrona i agrest.

Walka z tą chorobą polega na wycinaniu porażonych pędów w czasie zimowego cięcia i w sezonie wegetacyjnym. Jeśli sięgniemy po opryski to należy zacząć w fazie różowego pąka, w razie konieczności powtarzamy w czasie kwitnienia i po kwitnieniu aż do końca czerwca.

Kędzierzawość liści brzoskwini

kędzierzawość liści brzoskwini

Rozpoznamy ją po silnie pofałdowanych liściach. Porażone liście przebarwiają się na kolor żółty i czerwono-karminowy, a na ich powierzchni pojawia się delikatny, szaro-biały nalot grzyba. Po jakimś czasie liście opadają a drzewa mają słabszą mrozoodporność. Choroba ta atakuje przede wszystkim brzoskwinie i nektaryny.

Podobnie jak przy większości chorób zwalczanie polega głównie na usunięciu porażonych liści i pędów. Możemy również opryskać odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Antraknoza orzecha włoskiego

antraknoza orzecha włoskiego

Często na owocach możemy zauważyć brunatnoszare, zagłębione plamy. Mamy wtedy do czynienia z antraknozą. Ponadto na liściach orzechów pojawiają się duże, żółte plamy, z czasem brunatnieją, powiększają się i zlewają. Zalążki owoców gniją i opadają, starsze owoce zaś wolniej dojrzewają i przedwcześnie opadają z drzew. Choroba ta najczęściej atakuje w czasie obfitych opadów.

Konieczne jest wycięcie porażonych części roślin, usunięciu ich oraz dokładnym wygrabieniu opadłych liści i owoców. Możemy również potraktować odpowiednim opryskiem.

Szarka śliw

szarka śliw

Chorobę tą poznamy po żółtych przebarwieniach na liściach w kształcie pierścieni i smug oraz po ciemnofioletowych plamach na owocach. Plamy te w miarę dojrzewania owoców ciemnieją i pojawiają się bruzdy. Miąższ w tych okolicach jest czerwony i kwaśny. Owoce wówczas przedwcześnie dojrzewają i opadają, plamy brunatnoczerwone również pojawiają się na pestkach. Jest to choroba wirusowa przenoszona w czasie okulizacji i szczepienia oraz przez mszyce. Najbardziej wrażliwe są śliwy, brzoskwinie i morele.

Zapobieganie polega na wycięciu porażonych, dziko rosnących drzew oraz na zwalczaniu mszycy.

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

SPRZEDAŻ CHOINEK

Na punkcie sprzedaży pojawiły się cięte choinki. W ofercie posiadamy świerk kłujący oraz jodłę kaukaską. Ceny kreują się od 60 zł do 200 zł. Zapraszamy …

DRUGIE ŻYCIE

Kupując drzewka świąteczne w donicy, które były wykopane z gruntu z bryłą korzeniową można dać im drugie życie wsadzając je po okresie świątecznym do swojego …

ŚWIĘTA TUŻ TUŻ …

Zapraszamy do punktu sprzedaży po drzewka świąteczne. W naszym asortymencie znajdą Państwo: świerk kłujący w pojemniku o wysokości do 180 cm , świerk kłujący ‘Super …