Drzewa owocowe atakowane są najczęściej przez choroby wywołane przez grzyby. Zalicza się do nich: parch, mączniak, plamistość liści, brunatna zgnilizna. Niedobory makro- lub mikroelementów, niekorzystne warunki uprawy np. niewłaściwa gleba w ogrodzie, niska temperatura, duża ilość opadów też mogą być przyczyną chorób.
Metody zapobiegania chorobom:
- zakup zdrowych roślin ze sprawdzonego źródła
- wybór odmian odpornych na choroby
- zapewnienie odpowiednich warunków uprawy
- likwidowanie źródeł choroby poprzez usuwanie porażonych pędów oraz regularne cięcie prześwietlające
- zabezpieczanie ran po cięciu
- usuwanie zdeformowanych owoców rosnących na drzewach a także opadłych zgniłych owoców będących źródłem infekcji.
Parch jabłoni i parch gruszy
Objawy parcha jabłoni widoczne są na liściach, kwiatach, owocach, pędach i pąkach. Chorobę tę rozpoznamy po ciemno-oliwkowych plamach pokrytych aksamitnym nalotem na górnej stronie liści. Na owocach zaś zauważymy ciemne, okrągłe plamy, przypominające strupy. Uszkodzone zawiązki ulegają deformacji, a także opadają.
Objawy parcha gruszy zaś widoczne są najbardziej podczas deszczowej pogody w maju. Na dolnej stronie liści, wzdłuż nerwu głównego możemy zaobserwować oliwkowo-brunatne plamy, które powiększają się i ciemnieją, uszkodzone liście zamierają i wcześnie opadają. Owoce pod wpływem tej choroby zniekształcają się a pokrywające plamy korkowacieją i pękają.
Zakażone drzewa musimy opryskać środkiem grzybobójczym.
Drobna plamistość liści drzew pestkowych
Choroba ta najczęściej atakuje wiśnie. Początkowo na dolnej stronie liści zauważymy szarozielone przebarwienia, a potem na górnej zaczynają się tworzyć drobne, brunatne plamy. Plamy te zlewają się co prowadzi w konsekwencji do ich zżółknięcia i opadania. Przy silnym zaatakowaniu przez chorobę już w pierwszej połowie lata drzewa mogą zostać pozbawione liści.
Roślinę taką musimy opryskać środkiem grzybobójczym zaraz po kwitnieniu.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Jeśli zauważymy brunatnienie i zamieranie kwiatów, zamieranie krótkopędów, owoce będą pokryte gnilnymi, brunatnymi plamami i skupieniami zarodników, to będzie świadczyć o tejże chorobie. Do zakażenia owoców dochodzi najczęściej w czasie ich dojrzewania a przyczyną są długotrwałe opady deszczu.
Zwalczanie choroby polega na usunięciu porażonych pędów i owoców. Roślinę musimy potraktować środkiem grzybobójczym na początku lub w pełni kwitnienia.
Mączniak prawdziwy
Oznaką tejże choroby są biało-szare plamy grzyba na skórce owoców zmieniające się na barwę brązową. Na liściach pojawia się biały, puszysty nalot, po jakimś czasie mogą przebarwiać się na czerwono, żółkną i przedwcześnie opadają. Najczęściej mączniak atakuje jabłonie, brzoskwinie, winogrona i agrest.
Walka z tą chorobą polega na wycinaniu porażonych pędów w czasie zimowego cięcia i w sezonie wegetacyjnym. Jeśli sięgniemy po opryski to należy zacząć w fazie różowego pąka, w razie konieczności powtarzamy w czasie kwitnienia i po kwitnieniu aż do końca czerwca.
Kędzierzawość liści brzoskwini
Rozpoznamy ją po silnie pofałdowanych liściach. Porażone liście przebarwiają się na kolor żółty i czerwono-karminowy, a na ich powierzchni pojawia się delikatny, szaro-biały nalot grzyba. Po jakimś czasie liście opadają a drzewa mają słabszą mrozoodporność. Choroba ta atakuje przede wszystkim brzoskwinie i nektaryny.
Podobnie jak przy większości chorób zwalczanie polega głównie na usunięciu porażonych liści i pędów. Możemy również opryskać odpowiednim środkiem grzybobójczym.
Antraknoza orzecha włoskiego
Często na owocach możemy zauważyć brunatnoszare, zagłębione plamy. Mamy wtedy do czynienia z antraknozą. Ponadto na liściach orzechów pojawiają się duże, żółte plamy, z czasem brunatnieją, powiększają się i zlewają. Zalążki owoców gniją i opadają, starsze owoce zaś wolniej dojrzewają i przedwcześnie opadają z drzew. Choroba ta najczęściej atakuje w czasie obfitych opadów.
Konieczne jest wycięcie porażonych części roślin, usunięciu ich oraz dokładnym wygrabieniu opadłych liści i owoców. Możemy również potraktować odpowiednim opryskiem.
Szarka śliw
Chorobę tą poznamy po żółtych przebarwieniach na liściach w kształcie pierścieni i smug oraz po ciemnofioletowych plamach na owocach. Plamy te w miarę dojrzewania owoców ciemnieją i pojawiają się bruzdy. Miąższ w tych okolicach jest czerwony i kwaśny. Owoce wówczas przedwcześnie dojrzewają i opadają, plamy brunatnoczerwone również pojawiają się na pestkach. Jest to choroba wirusowa przenoszona w czasie okulizacji i szczepienia oraz przez mszyce. Najbardziej wrażliwe są śliwy, brzoskwinie i morele.
Zapobieganie polega na wycięciu porażonych, dziko rosnących drzew oraz na zwalczaniu mszycy.