Choroby drzew owocowych

Drzewa owocowe atakowane są najczęściej przez choroby wywołane przez grzyby. Zalicza się do nich: parch, mączniak, plamistość liści, brunatna zgnilizna. Niedobory makro- lub mikroelementów, niekorzystne warunki uprawy np. niewłaściwa gleba w ogrodzie, niska temperatura, duża ilość opadów też mogą być przyczyną chorób.

Metody zapobiegania chorobom:

  • zakup zdrowych roślin ze sprawdzonego źródła
  • wybór odmian odpornych na choroby
  • zapewnienie odpowiednich warunków uprawy
  • likwidowanie źródeł choroby poprzez usuwanie porażonych pędów oraz regularne cięcie prześwietlające
  • zabezpieczanie ran po cięciu
  • usuwanie zdeformowanych owoców rosnących na drzewach a także opadłych zgniłych owoców będących źródłem infekcji.

Parch jabłoni i parch gruszy

parch jabłoni

Objawy parcha jabłoni widoczne są na liściach, kwiatach, owocach, pędach i pąkach. Chorobę tę rozpoznamy po ciemno-oliwkowych plamach pokrytych aksamitnym nalotem na górnej stronie liści. Na owocach zaś zauważymy ciemne, okrągłe plamy, przypominające strupy. Uszkodzone zawiązki ulegają deformacji, a także opadają.

parch gruszy

Objawy parcha gruszy zaś widoczne są najbardziej podczas deszczowej pogody w maju. Na dolnej stronie liści, wzdłuż nerwu głównego możemy zaobserwować oliwkowo-brunatne plamy, które powiększają się i ciemnieją, uszkodzone liście zamierają i wcześnie opadają. Owoce pod wpływem tej choroby zniekształcają się a pokrywające plamy korkowacieją i pękają.

Zakażone drzewa musimy opryskać środkiem grzybobójczym.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych

drobna plamistość liści drzew pestkowych

Choroba ta najczęściej atakuje wiśnie. Początkowo na dolnej stronie liści zauważymy szarozielone przebarwienia, a potem na górnej zaczynają się tworzyć drobne, brunatne plamy. Plamy te zlewają się co prowadzi w konsekwencji do ich zżółknięcia i opadania. Przy silnym zaatakowaniu przez chorobę już w pierwszej połowie lata drzewa mogą zostać pozbawione liści.

Roślinę taką musimy opryskać środkiem grzybobójczym zaraz po kwitnieniu.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Jeśli zauważymy brunatnienie i zamieranie kwiatów, zamieranie krótkopędów, owoce będą pokryte gnilnymi, brunatnymi plamami i skupieniami zarodników, to będzie świadczyć o tejże chorobie. Do zakażenia owoców dochodzi najczęściej w czasie ich dojrzewania a przyczyną są długotrwałe opady deszczu.

Zwalczanie choroby polega na usunięciu porażonych pędów i owoców. Roślinę musimy potraktować środkiem grzybobójczym na początku lub w pełni kwitnienia.

Mączniak prawdziwy

mączniak prawdziwy na owocach winorośli

Oznaką tejże choroby są biało-szare plamy grzyba na skórce owoców zmieniające się na barwę brązową. Na liściach pojawia się biały, puszysty nalot, po jakimś czasie mogą przebarwiać się na czerwono, żółkną i przedwcześnie opadają. Najczęściej mączniak atakuje jabłonie, brzoskwinie, winogrona i agrest.

Walka z tą chorobą polega na wycinaniu porażonych pędów w czasie zimowego cięcia i w sezonie wegetacyjnym. Jeśli sięgniemy po opryski to należy zacząć w fazie różowego pąka, w razie konieczności powtarzamy w czasie kwitnienia i po kwitnieniu aż do końca czerwca.

Kędzierzawość liści brzoskwini

kędzierzawość liści brzoskwini

Rozpoznamy ją po silnie pofałdowanych liściach. Porażone liście przebarwiają się na kolor żółty i czerwono-karminowy, a na ich powierzchni pojawia się delikatny, szaro-biały nalot grzyba. Po jakimś czasie liście opadają a drzewa mają słabszą mrozoodporność. Choroba ta atakuje przede wszystkim brzoskwinie i nektaryny.

Podobnie jak przy większości chorób zwalczanie polega głównie na usunięciu porażonych liści i pędów. Możemy również opryskać odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Antraknoza orzecha włoskiego

antraknoza orzecha włoskiego

Często na owocach możemy zauważyć brunatnoszare, zagłębione plamy. Mamy wtedy do czynienia z antraknozą. Ponadto na liściach orzechów pojawiają się duże, żółte plamy, z czasem brunatnieją, powiększają się i zlewają. Zalążki owoców gniją i opadają, starsze owoce zaś wolniej dojrzewają i przedwcześnie opadają z drzew. Choroba ta najczęściej atakuje w czasie obfitych opadów.

Konieczne jest wycięcie porażonych części roślin, usunięciu ich oraz dokładnym wygrabieniu opadłych liści i owoców. Możemy również potraktować odpowiednim opryskiem.

Szarka śliw

szarka śliw

Chorobę tą poznamy po żółtych przebarwieniach na liściach w kształcie pierścieni i smug oraz po ciemnofioletowych plamach na owocach. Plamy te w miarę dojrzewania owoców ciemnieją i pojawiają się bruzdy. Miąższ w tych okolicach jest czerwony i kwaśny. Owoce wówczas przedwcześnie dojrzewają i opadają, plamy brunatnoczerwone również pojawiają się na pestkach. Jest to choroba wirusowa przenoszona w czasie okulizacji i szczepienia oraz przez mszyce. Najbardziej wrażliwe są śliwy, brzoskwinie i morele.

Zapobieganie polega na wycięciu porażonych, dziko rosnących drzew oraz na zwalczaniu mszycy.

Aktualności Czytaj wszystkie aktualności

Gardeners’ World

Polecamy Wam specjalne wydanie czasopisma Gardeners’ World, które poświęcone jest aranżacji małych ogrodów. Można tu znaleźć wiele pomysłów jak zagospodarować każdy kawałek przestrzeni. Nieważne czy …

Rododendron

Na naszym punkcie świeża dostawa rododendronów. Już nie mogą doczekać się aby rozkwitnąć w Twoim ogrodzie. Bardzo duży wybór kolorystyczny. Zapraszamy! Jeśli chcą Państwo dowiedzieć …

Świeża dostawa iglaków

Na naszym punkcie sprzedaży świeża dostawa iglaków. Wśród nich znajdują się: sosna czarna ‘Marie Bregeon’ sosna czarna ‘Brepo’ sosna kosodrzewina ‘Benjamin’ sosna kosodrzewina ‘Mops’ sosna …

WIOSNA TUŻ, TUŻ …

3…2…1…START! Nowy sezon czas zacząć! Już od 1 marca jesteśmy do Państwa dyspozycji Godziny otwarcia punktu: pon. – pt. 8.00 – 18.00 sobota 9.00 – …